DEKANIMIZIN MESAJI

Sevgili Gençler,
 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’ne hoş geldiniz! Mimarlık Fakültesine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. İster üniversitemizin potansiyel öğrencisi veya mezunu olun ister topluluk üyesi olun, ister mezunlarımızı işe alım sorumlusu olun; dekan olarak sizi tanımayı ve çalışmaya olan ilginizi nasıl destekleyeceğimizi sabırsızlıkla bekliyorum. Fakültemiz, kendi alanında başarılı ve öğrencilerin başarısına kendini adamış öğretim üyeleri ve personeliyle, sizleri geleceğin donanımlı Mimarları ve Şehir Plancıları olarak topluma kazandırmayı amaçlamaktadır. Fakültemiz, bünyesinde yer alan lisans ve yüksek lisans programlarıyla yapılı çevrenin planlama ve tasarım sürecine bilgi birikimi sağlamakta, bu birikimin uygulanmasına ilişkin laboratuvar özelliği taşıyan stüdyolarda öğrencilerimizin deneyim kazanmasına da olanak vermektedir.
 
Mimarlık Fakültesi’ndeki eğitim, disiplin içinde ve disiplinler arasında hem bireysel hem de kolektif öğrenme fırsatları sağlayan daha büyük bir topluluğun parçası olurken, seçtiğiniz programa odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Mimarlık Fakültesinde hangi bölüme girerseniz girin, disiplinli, entelektüel ve kültürel çeşitliliğin içinde olacaksınız. Ayrıca, Mimarlık Fakültesi bünyesinde barındırdığı uygulamalı bilimler ile mekânı anlama, planlama ve tasarım süreçlerinde sizlere hem meslek hem de bilimsel yaşamınızda gereksinim duyduğunuz temel birikimi oluşturmanızda en yüksek desteği sağlayacaktır.
 
Üniversitemiz, yer aldığı coğrafyanın barındırdığı özgün tarihsel, kültürel ve sosyal birikimiyle Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama disiplinlerine sağladığı gözlem imkânlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Sonuç olarak, Mimarlık Fakültesi’nde mekânlarımızın ve şehirlerimizin geleceği hakkında birçok soru soruyoruz hem mevcut bilgileri hem de en son teknolojileri, bilimi, yöntemleri ve modelleri deneyerek potansiyel yanıtlar arıyoruz. Bu soruları hem sorup hem de yanıtlarını ararken, topluluğumuza katılmanızı ve sesinizi eklemenizi sabırsızlıkla bekliyoruz.
 
Prof. Dr. Cengiz Koç
Dekan V.